ابوطالبی و دوستی ایران و روسیه

ابوطالبی گفته است هرچه فلاکت از از روسیه بر سر ایران باریده. او میگوید روسیه پایی ایران را به جنگ اوکراین باز کردا و از نظر ابوطالبی ایران جایگاه بین المللیش را از دست داده . ابوطالبی دخالت ایران در جنگ اوکراین را اشتباه میداند اما چند نکته درباره جنگ اوکراین را باید ضروری نگاه کرد.

اوکراین دوست روسیه دوست ایران بود و مسلما اوکرایت عضو اتحادیه اروپا و ناتو دیدگاه های دگرگون نسبت به ایران خواهد داشت.

اوکراین در دورانی که دوست ایران بود هرگر سلاح یا فناوری های مهم اش را که از دوران شوروی با ارث برده بود را به ایران نداد. زمانی که ایران به دنبال جنگنده های دسته دوم میگ ۲۹ اوکراینی بود ،آمریکا انها را خرید تا به دست ایران نرسد.

در اشل آمریکا و ناتو بودند که با فشار حداکثری بر ایران ، کشور ما را مجبور و ناگزیر از پیوستن به کمپین روسیه و چین کردند. یادمان باشد فشار آمریکا بر ایران چنان سخت و سنگین بود که در اوج کرونا مردم ایران از واکسن های آمریکایی و اروپا و دیگر دارو ها محروم بوده و بسیاری جان باختند.

آمریکا چنان عرصه را بر ایران تنگ کرد که شرکت های بزرگ و کوچک بین المللی ایران را ترک کرده و با ادعاهای واحی آمریکا زیان های میلیارد دلاری بر اقتصاد ایران وارد شد در نتیجه طبیعی است ایران بسوی متحد های دارای حق رای در شورای امنیت سازمان ملل مانند روسیه و چین باشد .

زعنی ایران یک یدم از اصول اشتباه نه شرقی و نه غربی خود عقب کشیده و وارد مناسبات کلاسیک و قائده مند قدرت محور جهانی شده است.

نیاز ایران به فناوری ، تطلیحات پیشرفته، همکاری ها و حمایت های سیاسی باعث شده ایران میان غرب و شرق یکی را انتخاب کند که در ایرن وضعیت اشتباهات غرب اللخصوث آمریکا بی تاثیر نبوده است.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *